Wysokiej jakości kotły parowe to produkty, które mogą być używane w branży gastronomicznej. To sprzęt wykonany ze stali nierdzewnej z elementami grzejnymi. Kompaktowa budowa, którą posiadają kotły parowe, umożliwia zastosowanie ich w kuchniach, należących do restauracji lub kawiarni. Produkty te posiadają zbiornik wody. Jest to naczynie obustronnie zamykane, w którym dochodzi do podgrzania płynu i zmiany jego stanu skupienia w parę wodną. Kotły parowe posiadają dużą pojemność zbiornika na wodę. To urządzenia zaprojektowane z zastosowaniem innowacyjnych technologii, które pozwalają uzyskać, zarówno parę suchą, jak i mokrą. Zintegrowany system podłączenia tego sprzętu do źródła prądu, umożliwia szybkie wygenerowanie pary pod odpowiednim ciśnieniem.
Jak obsługiwać kotły parowe?
Nowoczesne kotły parowe mogą być zasilane prądem lub paliwem płynnym, jak również materiałami opałowymi w postaci węgla drzewnego, drewna lub koksu. W przypadku, gdy kotły parowe są zasilane paliwami stałymi, należy regulować wytwarzaną przez nie temperaturę, aby nie dopuścić do powstania zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz tych urządzeń. Osoba obsługująca kotły parowe powinna szczelnie zamykać drzwiczki wybranego modelu urządzenia, aby nie doprowadzić do niekontrolowanego spadku temperatury. Należy zadbać o to, aby artykuły spożywcze poddawane obróbce termicznej w kotłach parowych, nie miały kontaktu z produktami ubocznymi, powstałymi w procesie spalania, w postaci popiołu czy sadzy.
Jak konserwować i czyścić kotły parowe?
Kotły parowe powinny być regularnie konserwowane i czyszczone. Duże znaczenie ma usuwanie produktów spalania i oczyszczanie dysz, przeznaczonych do wytwarzania pary wodnej. W ten sposób można należycie zadbać o wysoką sprawność energetyczną wybranego urządzenia wytwarzającego dużą ilość pary wodnej. Prawidłowo przeprowadzona konserwacja kotłów parowych zapobiega przedostawaniu się do wnętrza tych produktów, artykułów spożywczych, czy szkodliwych substancji, powstałych w trakcie procesu spalania. Należy zadbać także o czystość w poszczególnych elementów składowych konstrukcji, którą posiada wybrany kocioł parowy.